ACADEMICA to darmowa wypożyczalnia, która zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy ponad 1250 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

Zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców.
Zalogowany użytkownik ma dostęp do wszystkich publikacji w ACADEMICA. Publikacje chronione prawem autorskim można czytać w czasie, który użytkownik sobie zarezerwował na komputerze znajdujących się w bibliotekach.

Ze względu na ograniczenia publikacje chronione nie mogą zostać skopiowane, pobrane lub wydrukowane, jednak istnieje możliwość robienia notatek do tekstu lub sporządzania cytatów do objętości 3600 znaków.

Jeśli w systemie nie ma publikacji, której potrzebuje użytkownik, to może zaproponować jej zdigitalizowanie na żądanie.

Każdy czytelnik bytomskiej biblioteki po zalogowaniu się ma możliwość korzystania z zasobów Biblioteki Narodowej tylko w bibliotece na jednym terminalu w godzinach otwarcia biblioteki.